Vrníkovrč

Mám dva starší bratry. Věc zcela obyčejná a aspoň v mé generaci také častá. Ještě častější je otázka, kterou mne bráškové pravidelně týrají a trápí tak třikrát do roka (když je dobrý rok. Když není, tak i pětkrát.) Co chceš k narozeninám? (nebo k svátku, odměnu za výpomoc, Vánoce se také počítají, nějaký suvenýr z pracovní cesty na jiný kontinent bych prý nechtěla?)
Z toho důvodu jsem se rozhodla zcela sobecky vytvořit tenhle seznam přání veřejných i napůl tajných. Nijak se nemíním o existenci této stránky šířit, ale kdo z přátel ji najde, má ušetřené starosti se zjišťováním, jakou knížku v knihovně ještě nemám, jestli není trapné dávat majitelce Dračí sedmy šperky a podobné laskominy. A také snáze najdu tenhle seznam, když třeba budu stát v knihkupectví před regálem a náhodou budu mít zbytečných pár stokorun.
Vrníkovrč je totiž o věcech, z nichž vrním blahem, případně vrčím, když je dostanu a někdo se mi je pokusí zase vzít...
KNIHY:

 • Michail Bulgakov: Mistr a Markétka - v češtině, prosím. Volvox Globator má nádherné vydání, to znamená, že i když už knížku mám, pokud seženete právě tu od Volvoxu, dostanete minimálně políbení na tvář.
  Od téhož autora potom ještě v knihovně chybí Diaboliáda nebo Psí srdce
 • China Mieville: Ambasadov, Kolejmoří - prozatím tyto dvě, ostatní mám, nebo je lovím průběžně (vyjma Jacka, ale ten se snad ani nehodí do sbírky)
 • Neal Asher: Hraniční válka, Orbus, Stín škorpiona, - opět platí, že další knihy tohoto autora buď mám, nebo se je chystám sama ulovit.
 • Carol Berg: Proměna (první kniha Rai-kirah) Já vím, že se to dá sehnat maximálně tak někde v antiku, ale co na to říct? Druhý a třetí díl mám, chybí jen tenhle titul.
 • O.S.Card: Enderova hra a další knihy ze série Ender, především Xenocida, Mluvčí za mrtvé
 • Míla Linc už před časem napsal Když se pohne les a Mrtví muži netančí. Obojí k nalezení u Strak, kde mají i Letku 307 od Pavla Fritze.
 • Steven Erikson: Příběhy z Malazké knihy padlých - ulovila jsem první, druhý a čtvrtý díl, takže mi momentálně chybí Vzpomínky ledu a od Půlnočních vln dál.
 • František Novotný: Valhala. Ano, já vím, je to po čertech velká bichle, ale zase obsahuje hodně písmenek pro zmlsanou Ekyelku. Vydali u Tritonu, tuším.
 • Mark Hodder: Podivná záležitost se skákajícím Jackem a Případ mechanického muže - četla jsem ukázky, líbily se mi a líbily by se mi i tyhle dva přírůstky do sbírky.
 • další tituly jsou radši podle názvů, vydané všechny v tomto století:Křižník Thor a vůbec všechny později vydané knihy od Brokilonu z edice "Evropská space opera".
 • James S.A.Corey: Leviatan se probouzí - jde o první knihu z cyklu Expanze, ale pokud se ve sbírce ocitne i Kalibánova válka, zlobit se nebudu.
 • Jamie Sawyer: Lazarova válka. Jde o celou trilogii - česky Artefakt, Legie a Počátek. Ano, už jsem to četla, jenže je to tak dobré čtení, že toužím zařadit celou trilogii do své sbírky, abych se k ní mohla vracet.
Dále slovníky etymologické, frazeologické, poetické i jiné, včetně slovníků synonym, nadávek a podobných laskomin. Nevíte-li, od čeho se odpíchnout, v prvé řadě toužím (stále a pořád už ode dne jeho vydání) po Šmírbuchu jazyka českého.

Encyklopedie ručních prací obecně i zaměřené na jednotlivé obory, primárně šití, háčkování, tkaní. Sem spadají i historické studie odívání od raného středověku po novověk, nebráním se ani sběratelským publikacím třeba o kobercích. Jsou to nádherná díla.

ŠPERKY:

Nejsem sice kovářova kobyla, nicméně jsou věci, nad kterými žasnu, slintám, ale sama si je nepořídím, protože je zrovna potřeba investovat jinam. Mezi tyhle dechberoucí slintací kousky patří sutašky Terezky Drábkové, ke kochání a sehnání na Fléru. Tam ostatně najdete i Ateliér MATE - origami náušnice a spony do vlasů jsou také úchvatné (a ne, neudělám si je, přestože bych to uměla - tohle je zkrátka o invenci a lásce, věnované těm šperkům při jejich výrobě). Další mí oblíbení koukací šperkaři pak jsou Melantril, Bubun, kovárna Sovinec, Měďák nebo Orit. Naopak roztomilostí nešetří ptačí náušnice třeba od margotkab.
Brože se mi líbí a nosívám je, i když jich moc nemám. O to hlasitější bude moje radost, když na mne z krabičky vykoukne třeba sovička od MyLittleFeltArt, Rosalia nebo Stellion. Ale i jiní umělci jsou vítaní, nebráním se ani barvičkám - o to víc budou brože vidět na mých zelených kabátcích.
Prsteny moc nenosím, potřebuji roztahovací, které se dají na ruce upravovat, aby neklouzaly. Oproti tomu náramky jsou vždy vítané - ať už složitě proplétané wire-wrappingem, vyšívané, kožené nebo drhané. Jen jemné řetízky nejspíš nebudu nikdy nosit, bez ohledu na cenu zlata či stříbra. Příliš snadno se zatrhávají, zachycují a v horších případech trhají.
Kdo mne zná trochu blíže, ví, že se nebojím dávat najevo svůj světonázor, co se týče outfitu. Momentálně jsem díky Cirrat zatoužila (a to docela silně) po vycházkové holi. Třeba taková Fayet Milord Dandy mi padla do oka hned - a upřímně, už jen vlastnictví téhle hole by mne dokopalo k vytvoření několika téměř-civilních a lehce viktoriánských kostýmů.

DARY HMOTNÉ:

Pokud narazíte na hrneček (či hrnec), který vám ihned padne do oka a v hlavě se zrodí myšlenka dokonalý dárek pro Ekyelku, neváhejte. Čajáků, kafáčků, rumáčníků a dalších nádob uzpůsobených k pití není nikdy dost. Porcelán, hlína, sklo včetně zeleného - žádný z nich vám nehodím na hlavu.
Vál na těsto. Klasický, dřevěný, s rozměry aspoň 100x70cm. A větší prkýnka na porcování masa či vůbec na krájení, taky dřevěná. Dlabaná lžíce vám zajistí minimálně prudké objetí a pusu na tvář. Dřevěné můžete darovat cokoliv, dřevo je velmi vítané.
Zápisníky! Jsem psavec náruživý, takže zápisníků není nikdy dost. Dávám přednost formátu A5 a o chlup menší (ale ne zase úplně titěrné). Nejlépe osobité deníky z dílen olafonka nebo immaginacija - případně sice tovární výroby, nicméně mnou stále oblibované zápisníky od Paperblanks (ano, ty s magnetickou sponou!).

DARY NE AŽ TAK HMOTNÉ:

Pohledy. Vzpomněli jste si na mne? Čumkarta potěší víc než nákladný dar. Stejně tak mail nebo poštovní holub (slibuji, že ho nesežeru, ale pošlu zpět, časem).
A vůbec veškeré drobnosti i velikosti, které spácháte sami. Však mě znáte.

4 komentáře:

 1. Tak Stín modrého býka jsem dostal letos k Vánocům a bylo to luxusní čtení, které jsem si opravdu užil. Jsem zvědavý, co na něj řekneš, až se k Tobě dostane...

  OdpovědětVymazat
 2. Po letošním Fénixconu - miluju vydavatele, kteří mi přivezou knížky až pod nos! - jsem udělala menší čistku (ano, přibylo škrtnutých titulů).
  Stále jsem se však musela držet, abych nenakupovala jak zběsilá, takže něco jiného zase přibylo...

  OdpovědětVymazat
 3. Muhehe, myslím, že letos tě překvapím ze zálohy. A myslím, že se ti to bude líbit...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Líbilo a líbí dosud! Jen bych měla podnikat víc čmárejmeš a méně drhejmeš. :)

   Vymazat