středa 12. prosince 2012

S alergií na citrusy... poprvé

Vlastně za to může Cirrat. Měla ten neskutečný nápad, že by někoho mohlo zajímat i to málo, co jsem o sobě schopná prozradit takhle na papíře. Skvělou součástí jejího, potažmo Nominčina nápadu je, že znám dalších jedenáct ukecaných tvorů, co si vedou občasné i časné deníčky - a že je přemluvím v šíření téhle věci.
No, budiž holkám ke chvále, že nikoho nenutí v té bizardnosti pokračovat, takže uvidíme, jak se to vyvine. A možná si vzpomenu, kdo je ještě ukecanější než já a Cirrat ho ještě neoslovila.

Tákže. Jedenáct věcí o sobě. Jedenáct otázek od Cirrat. Jedenáct nových otázek pro další duše. Zredukováno na doraz, nejprve si dáme tu první smečku.

 1. Mám zelené období. Už pár let. Studená, teplá, zpracují se všechny odstíny! Občas to sice zajiskří jako v mamčině pohledu, když jsem jí dneska měla vybrat pouzdro na brýle a já automaticky sáhla po roztomile zelenkavém (kterýžto odstín rozhodně není mamčin šálek kávy), ale jinak si přátelé a část rodiny na tuhle mou přetrvávající krátkodobou úchylku zvykli. Tím nechci říct, že nemám ostatní barvy ráda, ale zelená je tak nějak... zelená.
 2. Píšu knihy. V současné době jsou dvě rozepsané v dost podrobných detailech a zpracovávají se jednotlivé kapitoly. Další dvě jsou plánované jako soubory povídek, spojené hlavními postavami - Rivko, ano, Anfira bude mít svou knihu - a v úvahu přichází i rozsáhlejší novela, která se ovšem kdykoliv může do knižní velikosti nafouknout. Stačí jen popustit uzdu fantazii a neomezovat se.
  Ovšem když píšu, že píšu, nepředstavujte si pravidelné každodenní datlení a práci postupující mílovými kroky vpřed! Spíš to občas vypadá jako couvání staré lokomotivy, protože se tu něco umaže, tam se vyškrtne původní nápad a voilá, najednou je pryč půl kapitoly. Zkrátka chuť je, nebo není. A navíc si práci na knihách prokládám psaním povídek, mikropovídek, příběhů na zakázku a škrábáním ryze osobních dopisů. Takže asi tak - v dohledné době autogramiádu nechystám.
 3. Už jsem to zmínila: pěstuji si šnečí poštu. I za to může Cirrat, dovede nakopnout k pořádné dávce bláznivin. Postcrossingový banner je jasně viditelný všem návštěvníkům Hvozdu, nicméně snail mail funguje také. Takže chcete pohled/dopis od některé ze Sedmera? Není problém, pokud se neobáváte, že vám jednoho dne osobně zaklepeme na dveře.
 4. Mám ráda pomeranče, grepy i mandarinky. Letos hodně. Limetková šťáva patří neodmyslitelně ke kachně, citronový sorbet je luxusní osvěžení nejen v létě. Jenže poslední dobou jsem dostatečně vystresovaná, aby mi moje milované citrusy způsobovaly vyrážku. Nic vážného, tedy dokud nezvednu ruce. Vypadá to... zajímavě. Flekatě a tak trochu jako když se svléká had. Myslím, že bych si měla zapisovat rádoby vtipné poznámky svých kolegů z práce, protože je to téměř nevyčerpatelný zdroj průpovídek pro určitý typ postav.
 5. To je teprve pátý bod? Copak se dá o sobě prozradit ještě něco?
  Vlastně to vystihuje i další drobný fakt o entitě zvané Ekyelka - neumím psát vlastní medailonky. Když po mně Jiřina Vorlová chtěla pár vět do Kočasu, v původní verzi mailu právě ten jeden pár vět byl. Pak jsem ještě něco málo dodala, ale nechat původní dvojici by bohatě stačilo - mně určitě.
  Tatáž situace se opakovala letos. Zoner Press a opět medailonek autora. Hm. Použijeme ten z Kočasu! Jenže sborník si stejně koupí ti samí lidé, kdepak, to chce něco nového. Hm, hm. Ani deskriptivní geometrie pro mne nebyla takhle náročná. Copak někoho zajímá autor? Text má mluvit sám za sebe!
 6. Dostáváme se za polovinu, jupí. A taky se dostáváme k tomu méně příjemnému, co na Ekyelce najdete. Tvrdohlavost, aroganci a zatracené sebevědomí, s nímž vrčí a trhá všechny autory, kteří kašlou na gramatiku a korektury. Co nepoužívají mozek, Google a minimálně Wikipedii při zjišťování faktů, narvaných do svých "geniálních" děl. Autorů, co nikdy v životě nepřečetli víc než Paoliniho a Rowlingovou (a ještě jenom v češtině) a vztekají se, že jim jejich novátorské myšlenky srážím z piedestalu dokonalosti se slovy "Tohle tu už bylo, lépe vymyšlené, lépe zpracované a především mnohokrát napsané!". Zkrátka a dobře považuji veškeré zveřejněné texty za ty s nálepkou "možno komentovat a trhat". Však pokud by autor nechtěl, aby mu čtenář na text reagoval, nezveřejní ho, ne?
  Sice to už nedělám tak často, protože mi je líto trávit drahocenný čas čtením volně ložených blafů, ale někdy neodolám a namátkou otevřu blog "nadějného" autora či autorky. Pročtu se občas i přes první odstavec. Zanechám komentář - a úspěšně na celou věc zapomenu. Pro jistotu. Z jazykové úrovně některých pisálků mi totiž bývá do pláče.
 7. Co dál? Nerada běhám. Ne, že bych toho nebyla schopná, ale není to můj oblíbený způsob přemisťování se. Rychlá chůze je v pořádku, vlastně je to můj nejpřirozenější pohyb, ale běh? S tím běžte k šípku! Takže pokud mě vidíte běžet, děje se něco opravdu vážného. Nebo mě někdo neskutečně naštval. Neros by mohl vyprávět...
 8. Nevyhledávám žampiony. Pokud má být omáčka hříbková, musejí v ní být hříbky, ne žampiony! Totéž platí pro kubu, kulajdu a další houbová jídla. Je to třeskutý zvyk mnoha kuchařů, nahrazovat houby právě žampiony, které jsou snadno k mání, ale rozhodně mě tím neuctíte. 
 9. Občas jásám nad dárky, nad nimiž by vám nad hlavou vyskočil velký otazník. K čemu je pět metrů mechově zeleného dyftýnu? Cože, ona má radost z pytle odřezků kůže? Ne, tou lahví skotské mě rozhodně neurazíte, sukně sice nosím, ale meč taky ještě unesu!
  Totéž se dá aplikovat na komplimenty. Jeden za všechny mi složila Činkapi loni na procházce kolem Verlitína: Ekyelka se tak pěkně nese... jako bitevní loď! Prý by se jiná žena urazila, ovšem tohle je vysvětlení, proč občas používám ikonku plachetnice.
  Zkrátka a dobře jsou věci, kterými mě nenaštvete, i když se budete hodně snažit. Spíš si zaděláte na pořádný problém, protože si vás uložím do kolonky "zvláštní dodavatel materiálu", případně se na vás budu jen vesele culit, místo abych s jekotem utíkala pryč, jak se k dámě chováte neurvale.
 10. Mluvím s kytkami. Primárně když je zalévám, ale občas jen tak pochválím, jaké mají krásné listy, že orchidej zase vykvetla (po dvou letech už bylo na čase), naslibuji jim, že je přesadím, jen co budu mít chvíli čas... Zatím mi žádná z nich neodpověděla, jen si vesele rostou dál. A bují.
 11. Spím na boku.
Toť jedenáct zcela zbytečných detailů o Ekyelce, které jste nemuseli znát, ale aspoň jsem ze sebe zase vyrazila nějaká písmenka. Pokračování příště.

6 komentářů:

 1. Koukám, že sis taky nemohla nerýpnout do Paoliniho :-) Začíná to být trochu ohrané, jak to každý dělá, proto jsem ostatně psal tu svoji kritiku na něj i jeho český překlad (kterou podezřele velká řada těch, co ho kritizovali - že Sikare? - vůbec radši neokomentovala), ale budiž:-) Je to holt móda. Ale ta bitevní loď mne pobavila, přestože já si pod tím pojmem představím spíše moderní křižník, a nemohu si pokaždé když to padne nevzpomenout, jak se jeden takový pokusila banda Somálců relativně nedávno přepadnout na malém nafukovacím člunu, protože si ho spletli s nákladní lodí... :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ajta, Darte, to není rejpanec do Paoliniho nebo Rowlingové, to je rýpanec do rádoby autorů, kteří se nezajímají o žánr, přečtou jen pár knížek a myslí si, že si střihnou epické fantasy nebo super skvělé scífko jen tak z patra. Nemají načtené klasiky a pak se diví, že jim texty trhám s peprnými poznámkami (viz výše v textu).

   Vymazat
  2. To je rýpanec do obojího, ať už si to uvědomuješ, nebo ne :-) A ne, že by si český překlad Paoliniho nějaký ten rýpanec (a víc než jeden) tedy nezasloužil, sám jsem ho dost strhal, ale prostě mi trochu přijde, že se Paolini obzvláště stal tak trochu obětním beránkem pro všechny, protože ač ani originál není dílo století, není zdaleka tak špatné jakým ho někteří dělají. Ale to je holt osud mnoha módních děl, že se nakonec stanou některými oslavovanější, a některými zatracovanější, než jim přísluší :-) Trhání textů pak je téma samo o sobě, i když zrovna argument, že tohle už tu bylo mnohokrát, bych já sám u kritiky ani moc nepoužíval - koneckonců, jaké dílo se dá označit za originální, včetně těch slavných a ověnčených mnoha cenami? Spíš mi vždycky záleží na zpracování, než na originalitě, ta je spíš bod k dobru, a to ještě jen pokud to není originalita za každou cenu. Ale tak i každý kritik má svůj vlastní styl a názor, a byla by to nuda, kdyby tomu bylo jinak :-)

   Vymazat
  3. Ale ono to tam přeci je (knííííík!) napsané - lépe zpracované...
   Ono to souvisí všechno se vším. Námět může být provařený jak skotský pytlík čaje, ale díky zpracování nebo pozměněným reáliím to přesto bude zajímavý text. Při trhání hledím na všechno, nejen na obsah a jeho ne/novost (pochopitelně), jenže většinou se mi stává, že trhané texty nemají ani jedno, ani druhé, ani třetí. Zkrátka jsou to v lepším případě průměrné texty, přestože je jejich autoři (a jejich fanoušci) vynášejí do nebes ne v rámci své dosavadní tvorby, ale v rámci tvorby obecně. A to pak sakra váhám, jestli vůbec plýtvat časem na psaní výsledného komentáře.

   Mno a Paolini... Asi mám námět na další článek. A že se mi množí!

   Vymazat
 2. Ha, našli, citráti, našli - to je tak, když si nezapnu RSS čtečku!

  Děkuji za první díl, budu se těšit na další :-) Heh, tak to se těším, jaké budou reakce na kormorána (snad do zítřka přistane)...

  OdpovědětVymazat
 3. Tak... Už chápu, proč mi došlo vyjádření (velice obsáhlé) jen k jedné povídce.

  Můžu přidat ještě jeden zajímavý fakt?
  Sedmero neleze na sloupy.

  OdpovědětVymazat