Vrníkovrč

Mám dva starší bratry. Věc zcela obyčejná a aspoň v mé generaci také častá. Ještě častější je otázka, kterou mne bráškové pravidelně týrají a trápí tak třikrát do roka (když je dobrý rok. Když není, tak i pětkrát.) Co chceš k narozeninám? (nebo k svátku, odměnu za výpomoc, Vánoce se také počítají, nějaký suvenýr z pracovní cesty na jiný kontinent bych prý nechtěla?)
Z toho důvodu jsem se rozhodla zcela sobecky vytvořit tenhle seznam přání veřejných i napůl tajných. Nijak se nemíním o existenci této stránky šířit, ale kdo z přátel ji najde, má ušetřené starosti se zjišťováním, jakou knížku v knihovně ještě nemám, jestli není trapné dávat majitelce Dračí sedmy šperky a podobné laskominy. A také snáze najdu tenhle seznam, když třeba budu stát v knihkupectví před regálem a náhodou budu mít zbytečných pár stokorun.
Vrníkovrč je totiž o věcech, z nichž vrním blahem, případně vrčím, když je dostanu a někdo se mi je pokusí zase vzít...
KNIHY:

 • Michail Bulgakov: Mistr a Markétka - v češtině, prosím. Volvox Globator má nádherné vydání, to znamená, že i když už knížku mám, pokud seženete právě tu od Volvoxu, dostanete minimálně políbení na tvář.
  Od téhož autora potom ještě v knihovně chybí Diaboliáda nebo Psí srdce.
 • China Mieville: Kolejmoří, Tři okamžiky exploze - prozatím tyto dvě, ostatní mám, nebo je lovím průběžně (vyjma Jacka, ale ten se snad ani nehodí do sbírky)
 • Neal Asher: Hraniční válka, Stín škorpiona, Blábol a jiné příběhy - opět platí, že další knihy tohoto autora buď mám, nebo se je chystám sama ulovit.
 • Carol Berg: Proměna (první kniha Rai-kirah) Já vím, že se to dá sehnat maximálně tak někde v antiku, ale co na to říct? Druhý a třetí díl mám, chybí jen tenhle titul.
 • Benitez/Steigerwald: Lady Mechanika 2 - a to prosím ve vázané verzi. Ano, komiks. Ano, momentálně už nekoupitelný u Arga, takže opět sběratelská záležitost. Slyšeli jste, že je někde k mání? Dejte mi echo! Nebo ještě lépe: budu mít narozeniny! A brzy i kulatiny! ;)
 • Míla Linc už před časem napsal Když se pohne les a Mrtví muži netančí. Obojí k nalezení u Strak, kde mají i Letku 307 od Pavla Fritze.
 • Steven Erikson: Příběhy z Malazké knihy padlých - ulovila jsem první čtyři díly plus Chromého boha, takže mi udělají radost třeba Půlnoční vlny nebo Lovci kostí.
 • František Novotný: Valhala. Ano, já vím, je to po čertech velká bichle, ale zase obsahuje hodně písmenek pro zmlsanou Ekyelku. Vydali u Tritonu, tuším.
 • Mark Hodder: Podivná záležitost se skákajícím Jackem a Případ mechanického muže - četla jsem ukázky, líbily se mi a líbily by se mi i tyhle dva přírůstky do sbírky.
 • další tituly jsou radši podle názvů, vydané všechny v tomto století:Křižník Thor a vůbec všechny později vydané knihy od Brokilonu z edice "Evropská space opera".
 • James S.A.Corey: Leviatan se probouzí - jde o první knihu z cyklu Expanze, ale pokud se ve sbírce ocitne i Kalibánova válka, zlobit se nebudu.
 • Jamie Sawyer: Lazarova válka. Jde o celou trilogii - česky Artefakt, Legie a Počátek. Ano, už jsem to četla, jenže je to tak dobré čtení, že toužím zařadit celou trilogii do své sbírky, abych se k ní mohla vracet.
Dále slovníky etymologické, frazeologické, poetické i jiné, včetně slovníků synonym, nadávek a podobných laskomin. Nevíte-li, od čeho se odpíchnout, v prvé řadě toužím (stále a pořád už ode dne jeho vydání) po Šmírbuchu jazyka českého.

Encyklopedie ručních prací obecně i zaměřené na jednotlivé obory, primárně šití a tkaní, ještě lépe pokud je pod titulem podepsaný skutečný odborník (takže je tam víc písmenek o historii a vývoji a proměnách techniky, než líbivých obrázků). Sem spadají i historické studie odívání od raného středověku po novověk, nebráním se ani sběratelským publikacím třeba o kobercích. Jsou to nádherná díla.

ŠPERKY:

Nejsem sice kovářova kobyla, nicméně jsou věci, nad kterými žasnu, slintám, ale sama si je nepořídím, protože je zrovna potřeba investovat jinam.
Brože se mi líbí a nosívám je, i když jich moc nemám. O to hlasitější bude moje radost, když na mne z krabičky vykoukne třeba sovička (ale nemusí to být jen sovička) od MyLittleFeltArt, Rosalia nebo Stellion. Ale i jiní umělci jsou vítaní, nebráním se ani barvičkám - o to víc budou brože vidět na mých zelených kabátcích.
Prsteny moc nenosím, potřebuji roztahovací, které se dají na ruce upravovat, aby neklouzaly. Oproti tomu náramky jsou vždy vítané - ať už složitě proplétané wire-wrappingem, vyšívané, kožené nebo drhané. Jen jemné řetízky nejspíš nebudu nikdy nosit, bez ohledu na cenu zlata či stříbra. Příliš snadno se zatrhávají, zachycují a v horších případech trhají.
Kdo mne zná trochu blíže, ví, že se nebojím dávat najevo svůj světonázor, co se týče outfitu. Momentálně jsem díky Cirrat zatoužila po vycházkové holi. Třeba taková Fayet Milord Dandy mi padla do oka hned - a upřímně, už jen vlastnictví téhle hole by mne dokopalo k vytvoření několika téměř-civilních a lehce viktoriánských kostýmů.
Ovšem protože nejen procházkami se dá sportovat: tágo! Ano, to na kulečník! Nemusí být profi, nemusí být v kufříku (i když...) a nemusí být ani zelené - ovšem pokud se vám tenhle nápad zalíbí a chcete riskovat, že dostanu do tlapek dlouhou dřevěnou tyč, budu vás milovat. ;)

DARY HMOTNÉ:

Pokud narazíte na hrneček (či hrnec), který vám ihned padne do oka a v hlavě se zrodí myšlenka dokonalý dárek pro Ekyelku, neváhejte. Čajáků, kafáčků, rumáčníků a dalších nádob uzpůsobených k pití není nikdy dost. Porcelán, hlína, sklo včetně zeleného - žádný z nich vám nehodím na hlavu.
Větší prkýnka na porcování masa či vůbec na krájení, samozřejmě dřevěná, mi vždy udělají ohromnou radost. Dlabaná lžíce vám zajistí minimálně prudké objetí a pusu na tvář. Dřevěné můžete darovat cokoliv, dřevo je velmi vítané.
Zápisníky! Jsem psavec náruživý, takže zápisníků není nikdy dost. Dávám přednost formátu A5 a o chlup větší (ale ne zase úplně obří, musí se mi vejít do batohu). Pokud se vám podaří sehnat pěkný zápisník, ať už od Paperblanks nebo třeba ručně dělaný od šikovného řemeslníka, budu si ho hýčkat a náležitě ho zpracuju jako zápisník/deník/kus knihy.
Inkousty jsou vždy vítané! Diamine, třeba odstín Apple Glory nebo Ancient Copper se u mne nikdy neztratí. Severní sousedé od KWZ Ink mají také úžasné barvičky, třeba takový Sheen Machine je naprosto luxusní. Jen se u nás zkrátka hůř shání - takže jde spíš o toužebné přání směrem k vám, kdo občas do Polska vyrazíte, trochu se tam vyznáte, případně jste sami penmaniaci a víte, kde nakupovat.

DARY NE AŽ TAK HMOTNÉ:

Pohledy. Vzpomněli jste si na mne? Čumkarta potěší víc než nákladný dar. Stejně tak mail nebo poštovní holub (slibuji, že ho nesežeru, ale pošlu zpět, časem).
A vůbec veškeré drobnosti i velikosti, které spácháte sami. Však mě znáte.

4 komentáře:

 1. Tak Stín modrého býka jsem dostal letos k Vánocům a bylo to luxusní čtení, které jsem si opravdu užil. Jsem zvědavý, co na něj řekneš, až se k Tobě dostane...

  OdpovědětVymazat
 2. Po letošním Fénixconu - miluju vydavatele, kteří mi přivezou knížky až pod nos! - jsem udělala menší čistku (ano, přibylo škrtnutých titulů).
  Stále jsem se však musela držet, abych nenakupovala jak zběsilá, takže něco jiného zase přibylo...

  OdpovědětVymazat
 3. Muhehe, myslím, že letos tě překvapím ze zálohy. A myslím, že se ti to bude líbit...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Líbilo a líbí dosud! Jen bych měla podnikat víc čmárejmeš a méně drhejmeš. :)

   Vymazat